V rámci terapií a voľnočasových aktivít PSS v našom zariadení ponúkame:
Individuálnu psychoterapiu
-
predstavuje proces stretnutia klienta so psychologičkou, ktorej profesionálna asistencia mu môže omôcť pri zvládaní jeho problémov, náročných životných situáciách, psychických i somatických problémov. Cieľom je získanie hlbšieho porozumenia o sebe samom a o svojej situácií, ktorá môže klientovi poskytnúť informácie dôležité k zlepšeniu schopnosti zvládať vlastný život.
Skupinovú psychoterapiu -
je to metóda práce s klientom, ktorá k terapeutickým účelom využíva vzťahy a interakcie medzi členmi skupiny a skupinovú dynamiku. Je vhodná zvlášť v situácií, kedy je problém, s ktorým sa klient stretáva, súčasťou širšieho sociálneho kontextu. Skupina ponúka možnosť nazrieť do problému z viacerých uhlov, zvažovať rôzne prístupy a rôzne riešenia. Dokáže motivovať jednotlivca k vysokému nasadeniu, násobiť schopnosti a zručnosti jednotlivých klientov.
Rozvoj pracovných zručností
-
súbor terapeutických techník, ktorý je súčasťou liečebnej rehabilitácie. Využíva pohyb, ktorý slúži na preventívny aj liečebný účel. Prioritne nimi sledujeme úpravu a zlepšenie postihnutej fyzickej alebo psychickej funkcie. Činnosti v rámci výkonu rozvoja pracovných zručností zodpovedajú fyzickému a psychickému stavu klientov. Cieľom je dosiahnutie čo najväčšej miery samostatnosti vo všetkých smeroch a oblastiach. Primárnou úlohou inštruktorov rozvoja pracovných zručností a inštruktorov sociálnej rehabilitácie v našom zariadení je chápanie klienta ucelene, v jeho sociálnom prostredí, spolu so somatickými a psychickými zmenami zdravotného stavu. V podmienkach zariadenia sa zameriavame najmä na prácu s drevom v drevárskej dielni, prácu s papierom a pomocné práce pre komunitu.
Prvky arteterapie - cieľom nie je vytvoriť umelecké dielo, ale rozvíjať tvorivosť a spontánny prejav, komunikovať neverbálnymi cestami. Prínosom arteterapie pre našich PSS je najmä v možnosti vyjadriť svoje vnútorné prežívanie a relaxovať tvorením. Napomáha k vytvoreniu pevnejšieho a na pocite dôvery založeného vzťahu medzi našimi klientmi a pracovníkmi, ktorí arteterapiu vykonávajú. Hodnoty diela, ktoré vznikajú pri sociálnej terapii - arteterapii sú originálne, autentické, vzniká sila prežitku, zaujatie, imaginácia. Tvorba je hrou. Prvky arteterapie sú využívané u klientov s ochorením DMO, Alzheimerova demencia a pri depresívnych stavoch. V našom zariadení artetarpeutické techniky vykonávajú pracovníci s klientmi pod vedením inštruktorky rozvoja pracovných zručností preškolenej v technikách arteterapie - Heleny Olšovskej a psychologičky PhDr. Zuzany Ševčíkovej.
Biblioterapia
- hlavným cieľom biblioterapie je revitalizácia, resocializácia a celkový rozvoj osobnosti. Zakladá sa na presvedčení, že kniha môže priaznivo ovplyvniť správanie PSS. Účelom biblioterapie nie je bojovať priamo s ochorením, ale dopomôcť prijímateľovi sa s ňou vyrovnať. Mala by ho podnietiť a povzbudiť k aktívnemu spôsobu života aj napriek obmedzeniu, ktoré ho postretlo. V zariadení, na žiadosť klientov vznikol biblioterapeutický krúžok, kde majú možnosť diskutovať o prečítaných tituloch a prezentujú vlastné autorské práce.
Edukácie - v tejto forme terapií sa snažíme vybaviť PSS adekvátnym množstvom poznatkov, zručností a návykov tak, aby bol schopný zapojiť sa do spoločenského života a žiť jemu primeraný kvalitný život bez toho, aby spôsobil ťažkosti svojmu okoliu. Zameriavame sa najmä na prevenciu sociálno-patologických javov, ako je fajčenie, alkoholizmus, užívanie rôznych drog, prevenciu šikanovania a agresivity.
Fyzioterapia
– rehabilitácia PSS v zariadení:
Individuálna telesná výchova pri lôžku spočíva v pasívnom rozcvičovaní dlhodobo ležiacich klientov, v správnom polohovaní, čím predchádzame vzniku dekubitov. S klientmi sa snažíme nacvičovať sed, stoj ako i chôdzu s rôznymi pomôckami. Pomocou uvoľňovacích masáži, techník z bazálnej stimulácie a aplikovaním suchého tepla navodzujeme pocit uvoľnenia svalstva a celkovej relaxácie.
Liečebná telesná výchova prebieha hlavne v doobedňajších hodinách v priestoroch fyzioterapie na 4. poschodí zariadenia. V tejto miestnosti využívame rehabilitačné pomôcky a prístroje, ktoré slúžia na zlepšenie motoriky, zníženie bolestivosti, na zvýšenie svalovej sily a rozsahov pohyblivosti. Fyzioterapeut pri práci využíva techniky klasickej, reflexnej masáže, mäkké techniky a cvičenie podľa Vojtu. Fit lopty slúžia ako pomôcka pri skupinovom cvičení. prijímateľom našich služieb tieto cvičenia napomáhajú správnemu držaniu tela, najmä pri problémoch s chrbticou. K zlepšeniu dýchania dochádza pomocou dýchacej gymnastiky. Skupinka 6 - 9 klientov sa raz týždenne zúčastňuje autogénneho tréningu metódou relaxácie.
Od 17. marca 2017 sa zariadenie stalo pracoviskom bazálnej stimulácie. Od novembra roku 2014 sme v našom zariadení začali pracovať s konceptom bazálnej stimulácie. Najkôr v ňom boli preškolení len niekoľkí zamestnanci, ale natoľko nás tento koncept zaujal, že sme vedeli, že ho chceme sprostredkovať a ponúknuť aj našim klientom. Koncept bazálnej stimulácie sa zameriava na všetky oblasti ľudských potrieb. Využíva jednu z najdôležitejších vlastností mozgu – plasticitu, čiže schopnosť pružne prispôsobovať svoju stavbu aktuálnym potrebám. Prostredníctvom bazálnej stimulácie dostáva klient možnosť, aby cítil hranice svojho tela, rozvíjal vlastnú identitu, vnímal okolitý svet, seba samého, a tým čo najdôstojnejšie a najkvalitnejšie prežíval svoj život.
Poskytujeme aj rôzne možnosti záujmových útvarov pre našich PSS podľa ich individuálnych záujmov: futbalový krúžok (pravidelné navštevovanie športovej haly neďaleko zariadenia) a plavecký krúžok, počítačový krúžok (internetová miestnosť), krúžok tkania na krosnách v zariadení, keramický krúžok a iné.